Buty do padla - poszukiwania czas zacząć

30.10.2023 DoPadla.pl Centrum wiedzy

W związku z rosnącą popularnością padla kolejni producenci obuwia rozpoczęli prace nad stworzeniem produktu przeznaczonego do tego sportu. O ile początki były niemrawe, a klienci najchętniej odwiedzali korty w butach do tenisa ziemnego, to obecnie trend się zmienia. Czy buty do tenisa ziemnego mogą, czy powinny być używane na kortach do padla? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć Wam na te pytania.

Czy buty tenisowe sprawdzą się jako buty do padla?

Wciąż bardzo łatwo znaleźć osoby, które używają w padlu butów przeznaczonych do tenisa ziemnego. Jedni z braku świadomości, inni braku produktów na lokalnym rynku, a jeszcze inni po prostu z przyzwyczajenia. O ile brak świadomości, bo tak go nazywamy, może mieć różne podstawy to jest to raczej kwestia wygody. Na kort do padla ubieramy albo buty z innych sportów, np. tenisa ziemnego, albo w ogóle nie pochyliliśmy się nad możliwością nabycia właściwych. Brak produktów na lokalnym rynku to kłopot globalny. W Polsce na tę chwilę mamy niewiele ponad 100 kortów, co zapewne zmieni się w kolejnych latach, a niektóre z nich to pojedyncze egzemplarze przy klubach sportowych. Nie sposób znaleźć sprzęt do padla, w sklepach ogólnosportowych półki nie uginają się od nadmiaru rakiet do padla, piłek czy butów padlowych. Z pomocą przyjść może wyłącznie internet i oferta sklepów online, jak na przykład naszego. Znajdziecie tu szeroki wachlarz modeli, zarówno dla początkujących, jak i bardziej zaawansowanych. Część z nich to buty do padla zapożyczone z kolekcji do tenisa ziemnego, a część przeznaczonych do padla przez producentów. Kwestia wygody to sprawa w zasadzie nadrzędna. Często po prostu nie chce nam się szukać odpowiednich butów, a skoro mamy inne buty sportowe w szafie to czemu nie użyć ich na korcie do padla. Tym bardziej, że na takiej samej powierzchni gram z kumplami w piłkę. Nie do końca jest to ta sama nawierzchnia, bo ma inną przyczepność, o czym często dowiadujemy się w bolesny sposób. Ogólnie to jedynym sensownym wyborem butów do padla, które do niego de facto nie są, będzie obuwie tenisowe.

Które modele tenisowe sprawdzą się jako buty do padla?

Pośród modeli tenisowych coraz częściej obserwujemy trochę inaczej zaprojektowaną podeszwę, nawet w butach do tenisa przeznaczonych na mączkę. Tam podeszwa, inaczej niż kiedyś, podzielona jest na strefy, a wzory gumy są różne. Pozwala to na optymalizację ruchów na korcie do tenisa, pomaga również zaadaptować takie buty do padla. Mieliśmy okazję przetestować kilka modeli butów tenisowych na kortach do padla i trzeba przyznać, że część z nich spisuje się znakomicie. Są to w szczególności buty z podeszwą clay, ale wyłącznie z nowszych serii butów. Nam najlepiej używało się ASICS Solution Speed 2 Clay.

Solution Speed 2 jako buty do padla

To co przemawia do nas najbardziej to wygoda na korcie. Speedy są lekkie, otulają stopę jak skarpeta, choć nie czuć wyraźnego nacisku w żadnym miejscu. Poruszanie się w nich to cudowne uczucie, bo zwyczajnie zapominamy, że mamy je na nogach. Każdy start do piłki bez uślizgu, zatrzymanie tam gdzie chcemy, wybicie i lądowanie bez wstrząsu. Dobra, a nawet świetna amortyzacja daje się poznać po grze. W padla z reguły gramy 2 godziny, żeby wystarczająco się zmęczyć (czytaj spalić trochę więcej kalorii), więc gdyby to co mamy na nogach nie było odpowiednio wygodne to po takim czasie czulibyśmy niemały dyskomfort. Model, który z powodzeniem sprawdzi się jako buty do padla.

ASICS Solution Speed FF 2

Pozostałe wpisy