Rozpoczynam przygodę z padlem

05.05.2022 DoPadla.pl Centrum wiedzy

Czym jest padel i jak w niego grać?

Chciałbyś wiedzieć więcej o padlu? Nie musisz szukać dalej. Przedstawimy Ci krok po kroku na czym polega, jaka jest jego historia i co zrobić, żeby jak najlepiej radzić sobie na korcie.

Padel jak tenis ziemny?

Nie, padel to wyjątkowy sport, z własnymi zasadami i sposobem prowadzenia rozgrywki. Łączy w sobie elementy innych sportów rakietowych - tenisa ziemnego, squasha oraz badmintona. Gra się w niego wyłącznie w debla, a mecz można toczyć zarówno na otwartych, jak i zamkniętych kortach.

Jak wygląda kort do padla?

Kort lub klatka do padla to boisko podzielone siatką na połowy, otoczone stalowym ogrodzeniem i szklanymi panelami. Całość o wymiarach 10x20 metrów. Wejście na kort znajduje się po obu stronach siatki, w połowie kortu. Co ciekawe, w czasie rozgrywki zawodnikom zdarza się opuścić kort.

Jakie są zasady padla?

Punktacja jest identyczna jak w tenisie ziemnym, sześć gemów do wygrania seta, dwa sety do wygrania meczu. Przypominamy, że padel to gra deblowa.
Walka o punkt rozpoczyna się od serwisu, bardzo podobnego do tego w badmintonie, gdyż piłka w chwili zagrania nie może być wyżej niż linia talii zagrywającego. Wcześniej należy odbić ją od ziemi. Próbę serwisu można raz powtórzyć. Po uderzeniu piłki musi ona uderzyć o pole przeciwnika nim dotknie jakiegokolwiek innego elementu konstrukcji. Gracze mogą uderzać piłkę od szklanych paneli po własne stronie siatki co sprawia, że padel przypomina squasha.


Historia padla - jak to się zaczęło?

Padel lub padel tenis, jak go pierwotnie nazywano, został wymyślony przez Enrique Corcuera w Acapulco w Meksyku, a miało to miejsce w 1969 roku. Dzięki temu możemy zrozumieć skąd szalona popularność padla w krajach hiszpańskojęzycznych - Meksyku, Andorze, Hiszapnii oraz krajach Ameryki Łacińskiej i Południowej, jak Argentyna. Sport szybko rozprzestrzenia się na całym świecie, cieszy się coraz większą popularnością wśród osób lubiących aktywnie spędzać czas. W Europie poza Hiszpanią licznie uprawiają go Włosi, Francuzi i Szwedzi.

Nie jestem sportowcem wyczynowym. Czy padel do sport odpowiedni dla mnie?

Zdecydowanie tak! Padel z powodzeniem może stać się Twoim nowym hobby. To sport dla każdego, bez względu na wiek, płeć czy zdolności sportowe. W przeciwieństwie do tenisa czy squasha, na korcie do padla można spotkać wspólnie grających hobbystów i profesjonalistów.

Zaczynam przygodę z padlem. Jakiego sprzętu będę potrzebował?

Ceny rakiet do padla mogą przerażać, należy jednak pamiętać, że nie musimy od razu wydawać kroci, żeby postawić pierwsze kroki na korcie do padla. Rakieta i odpowiednie buty wystarczą na początek. W naszym sklepie znajdziesz wiele interesujących modeli, również takich, które nie wydrenują boleśnie portfela. Wyposażony w obuwie i własną packę, a także piłki niezbędne do gry możemy ruszyć na kort. Z czasem możemy dostrzec potrzeby rozszerzenia naszego ekwipunku o torbę, do której schowamy sprzęt na trening. Polecamy również rozejrzeć się za strojami dedykowanymi padlowi.
Jeśli pojawiają się wątpliwości odnośnie sprzętu to nie wahaj się i odezwij do nas. Specjaliści z dopadla.pl podpowiedzą i wyjaśnią wątpliwości dotyczące sportu i przyszłych zakupów.

Centrum wiedzy DoPadla.pl

Rakiety do padla

Pozostałe wpisy