Zasady gry w padla

06.08.2022 DoPadla.pl Centrum wiedzy

Padel, czyli ciekawa alternatywa dla tenisa ziemnego. Gra w nią już całkiem sporo osób, sport jest szalenie popularny w Hiszpanii, we Włoszech i w Szwecji. W Polsce można na razie pograć w kilkunastu miejscach, ale z każdym rokiem pojawiają się nowe korty. Możemy się spodziewać, że za kilka lat będziemy mieli znacznie lepszą dostępność do padla.

W padla może grać każdy, niezależnie od wieku, wystarczy, że pozwala nam na to zdrowie. Ten stosunkowo młody sport to tak naprawdę połączenie squasha i tenisa. Większość kortów jest umieszczona na świeżym powietrzu co jest ogromną zaletą dla osób zmęczonych byciem zamkniętym w klubie. Zasady gry w padla są w pewnej skali podobne do tych obowiązujących w tenisie, z dołączeniem pewnych specyficznych reguł.

Jakie są zasady gry w padla?

Gramy w padla, czyli w debla, więc po dwie osoby w drużynie. Po ustaleniu, która drużyna rozpocznie (losowanie, rzut monetą, itp.), rozpoczynamy zagrywką. Serwis wykonuje się zawsze z dołu. Odbijamy piłkę od podłoża i zagrywamy po koźle, ale mając na uwadze, że piłka w momencie zagrywki nie może być wyżej niż linia pasa (talii) osoby, która serwis wykonuje. Tak zagrana piłka musi uderzyć o pole przeciwnika w konkretnej ćwiartce przed linią serwisową. Co ważne po koźle nie może odbić się od elementu zbudowanego z metalowej siatki. Taki serwis będzie uznany za nieudany. Podobnie przy zagraniu w siatkę oddzielającą połowy boiska. Podobnie jak w innych sportach rakietowych może się zdarzyć, że piłka przy serwie zahaczy o siatkę i przejdzie na drugą stronę, mamy do czynienia z netem. Nie nalicza się za to punktu, ani nie traci próby. Serwis należy powtórzyć. Zmiana serwującego następuje po zdobyciu gema.

Piłkę należy odbijać w taki sposób, aby trafiła w pole przeciwnika. Drużyna ma jedno zagranie, kiedy piłka znajduje się po ich stronie kortu. Można odbijać piłkę o tylną ścianę kortu, ale po takim zagraniu nie może ona dotknąć naszego pola. Punkt traci się jeśli piłka dwa razy odbije się na naszym polu. Podobna sytuacja pojawia się gdy piłka odbije się po naszej stronie, a następnie przeleci na stronę przeciwnika bez kontaktu z naszej strony.

W padlu możliwe jest zagrywanie spoza kortu, następuje poprzez wbicie piłki w pole przeciwnika przed upadkiem piłki na ziemię. Należy pamiętać, że punk traci również drużyna zagrywająca piłkę o zakazaną część ściany przed odbiciem w kort. Podobnie, jak w innych sportach rakietowych, punkt traci się po zagraniu w siatkę. Gracz traci punkt w kilku innych sytuacjach ? piłka dotknęła jego ciała, zahaczył o siatkę (ciałem lub rakietą) lub rakieta wypadła mu z rąk.

Punktacja jest podobna do tenisowej, gramy o punkty 15/30/40, do sześciu wygranych gemów w secie, z przewagą dwóch, wtedy zdobywamy seta.


O czym należy pamiętać rozpoczynając grę w padla?

Przede wszystkim dopasowujmy swój strój do pory roku i pogody, stosujmy odpowiednią odzież sportową. Na korcie do padla niezbędne są odpowiednie buty, posiadają specjalną podeszwę, zapewniającą właściwą przyczepność. Rakieta, czyli nasza główna broń na korcie powinna być dopasowana do naszego poziomu umiejętności oraz siły. Nie zapominajmy o akcesoriach poprawiających komfort, lepkiej owijce czy chłonącej pot frotce.

Centrum wiedzy DoPadla.pl

Rakiety do padla

Pozostałe wpisy